Zastosowanie terapii z udziałem rękawa ozonowego przyspiesza gojenie ran i pozwala pacjentowi na powrót do zdrowia.
Ozon dotlenia rany
Już od ponad 150 lat ozon jest wykorzystywany w terapii, dezynfekcji oraz leczeniu ran. Wyróżnia go sposób działania: zwiększa saturację hemoglobiny z tlenem, co zmniejsza niedotlenienie w obszarze rany, działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i antywirusowo, zmniejsza ból, również fantomowy, a także przyspiesza proces leczenia ran, również w fazie ostrej.
Rękaw ozonowy – jak działa?
Rękaw bądź but ozonowy wykorzystuje działanie mieszaniny tlenowo-ozonowej w różnych stężeniach w formie gazowej. W zabiegu bierze udział specjalistyczna osłona foliowa nakładana na kończyny dolne. Zabieg, nazywany ozonową kąpielą, powinien trwać przynajmniej 30 minut. Metodę z użyciem rękawa ozonowego sugeruje się szczególnie pacjentom zmagającym się z owrzodzeniem stopy spowodowanym przez cukrzycę lub miażdżycą, jak i w przypadku występowania owrzodzenia żylakowego podudzi. But czy też rękaw ozonowy, w znacznym stopniu przyspiesza leczenie ran. Metoda ta uchroniła od amputacji kończyny dolnej wielu pacjentów zmagających się ze stopą cukrzycową.
Przeciwwskazania w terapii rękawem ozonowym
- nadczynność tarczycy
- niewyrównane nadciśnienie tętnicze
- odleżynach, odparzeniach, oparzeniach i odmrożeniach
- niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego
- ciąża i karmienie piersią
- zatrucie się alkoholem
- reakcje alergiczne
W związku z wieloma przeciwwskazaniami chorobowymi, przez zastosowaniem rękawa ozonowego zawsze należy odbyć konsultację medyczną, podczas której lekarz będzie mógł zapoznać się z przebytymi chorobami czy zażywanymi przez pacjenta lekami. Mając pełen obraz, lekarz będzie mógł zdecydować, czy zastosowanie terapii ozonowej jest bezpiecznym rozwiązaniem.